Zasady dotyczące zapisu na świadectwie szkolnym szczególnych osiągnięć ucznia w Szkole Podstawowej nr 7 im. I Armii Wojska Polskiego w Koszalinie
Podstawa prawna:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1700)
1.Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się:
- uzyskane wysokie miejsca - nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;
- osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego.
Za szczególne osiągnięcia uznaje się:
4. za aktywność na rzecz środowiska pozaszkolnego uznaje się zaangażownie ucznia w:
Zapis szczególnych osiągnięć na świadectwie:
1. Propozycję zapisu szczególnych osiągnięć ucznia przedstawia wychowawca klasy na posiedzeniu klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej, z uwzględnieniem:
- za pracę w formie wolontariatu - zapis na świadectwie „Wolontariat w roku szkolnym...”;d
- dyplom za wyróżniającą pracę w Samorządzie Uczniowskim - zapis na świadectwie „Aktywna i wyróżniająca praca w Samorządzie Uczniowskim w roku szkolnym…”;
- dyplom za godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym – zapis na świadectwie ,,Reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym w roku szkolnym…”;
- aktywny i twórczy udział w przedsięwzięciach szkolnych – zapis na świadectwie „Aktywny udział w działaniach podejmowanych przez szkołę w roku szkolnym...”.
2. Propozycję zapisu wychowawca przygotowuje na podstawie przedstawionych przez ucznia dyplomów i zaświadczeń wydanych przez komitety organizujące konkursy czy turnieje.
3. Propozycję zapisu o osiągnięciach w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego wychowawca dokonuje na podstawie pisemnego zaświadczenia o co najmniej rocznym zaangażowaniu ucznia w wolontariat lub opinii opiekuna Samorządu Szkolnego / opiekuna pocztu sztandarowego, lub opinii wychowawcy klasy zawierającej opis zaangażowania ucznia w co najmniej trzech przedsięwzięć szkolnych w ciągu danego roku szkolnego.
4. Uczeń zobowiązany jest do dostarczenia wychowawcy w terminie do 31 maja danego roku szkolnego oryginału i kserokopii dyplomu, zaświadczenia potwierdzającego osiągnięcie, które ma zostać zapisane na świadectwie,z uwzględnieniem:
1) jeżeli osiągnięcie dotyczy sukcesu (działania) zespołowego uczeń powinien dostarczyć potwierdzoną imienną kserokopię dyplomu, zaświadczenia lub inny imienny dowód potwierdzający udział ucznia w danym zespołowym sukcesie (działaniu).
5. Nazwę konkursu wpisuje się zgodnie z treścią dyplomu lub zaświadczenia, z zachowaniem reguł poprawnej polszczyzny. Wpis powinien zawierać:
6. W związku z ograniczoną ilością przewidzianego miejsca w rubryce ''Szczególne osiągnięcia'', wpisy na świadectwie dokonywane będą według wagi konkursu, zawodów, turnieju lub olimpiady oraz zajętego przez ucznia miejsca.
7. Na świadectwie ukończenia szkoły umieszcza się wpisy dotyczące szczególnych osiągnięć ucznia, biorąc pod uwagę cały okres nauki w szkole.
8. Szczególne osiągnięcia ucznia zapisane na świadectwie odnotowuje się również w arkuszu ocen ucznia.
Zasady wprowadzone Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 9/2021/2022 z dnia 12.05.2022r..